Veckoauktion den 28 maj 2001
-
7029
FÄRGLITOGRAFI Karl Höglund, 278/290, 62x43
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
7030
FAT Glas, Kosta, Göran Wärff, Diam. 35
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
5041
OLJA Religiöst motiv, 1600-tal, Flandern, Koppa..//
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00
-
5039
PASTELL Gossporträtt, 44x36, 1800-tal
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
5001
SOFFA Design Carl Malmsten, L180
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
1087
SVÄRD 1 par, orientaliska
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00
-
7049
TEMPERAMÅLNING 1400-tal, Bysantinsk, Pannå, 10..//
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
7031
VAS, Skruf, Edenfalk, h. 13, 5
UTGICK
Auktionen avslutas
28 maj kl 17:00 -
7047 BYRÃ…
Haupt-stil, L97 D51 H82
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7037 DAMSKRIVBORD
Jugend, mahogny, L85 D59 H112
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7007 FAT
1700-tal, L44
Såld: 3.400 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7020 FAT
Berndt Friberg, Harpälsglasyr, 1957, (kantnagg)..//
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7008 FAT
Famille rose, L30
Såld: 2.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7003 GOLVUR
Kineseridekor, H215
Såld: 3.800 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7014 HUNDAR
1 par, Staffordshire, H25
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7032 JORDGLOB
1800-tal, H65
Såld: 2.300 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7010 KANDELABRAR
1 par, silver, för 6 ljus vardera, 30-tal, H15..//
Såld: 6.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
5036 KANDELABRAR
1 par, 1890-tal, H48
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7044 KANNA
Gustavsberg, "Fisk" H29
Såld: 800 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7001 KARAFF M PROPP
Daum, France,
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7002 LJUSSTAKAR
1 par, mässing, trä, H32
Såld: 3.700 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7038 LYKTA
Från Skeppsbron, Elektrifierad, H80, (sk)
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7018 MATSERVISDELAR
Skåne, Ca 70 del
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7015 MATTA
Isfahan, 1930-tal, 415 x 311
Såld: 110.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7052 OLJEMÃ…LNING
1600-tal, Allegori, 56x82
Såld: 28.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7053 OLJEMÃ…LNING
Ankdamm, sign Gräbel, 50x70
Såld: 4.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7054 OLJEMÃ…LNING
Italienskt landskap, 58x88
Såld: 5.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7040 Oljemålning
Jean Rosengren, 65 x 100, Skånegård
Såld: 2.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7055 OLJEMÃ…LNING
Pannå, Jesus, 17/1800-tal, 31x25
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7041 RAKSPEGEL
1800-tal, mahogny H150
Såld: 2.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7039 REFLEKTOR
Från pansarkryssaren Victoria, Dia 95
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7042 SABEL
1893
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7035 SALONGSBORD
Nyrenässans, valnöt, L110 D70 H70
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7011 SEKRETÄR
1700-tal, Ek, L103 D52 H103
Såld: 5.600 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7024 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Såld: 5.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7022 Serigrafi
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Såld: 3.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7021 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7023 SERIGRAFI
Andy Warhol, Marilyn, 90x90
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7033 SKÄKTETRÄ
1819
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7034 SKÄKTETRÄ
1871
Såld: 200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7017 SKÃ…L
Flora Danica, Kunglig dansk, H17 Dia28
Såld: 6.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7050 SMYCKESSKRIN
Brons, Emalj, Boissier Paris, 1800-tal, L18 H13
Såld: 4.000 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
5015 SPEGEL
rokokostil, 1800-tal, H175
Såld: 2.400 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7036 STOLAR
6 st, Nyrenässans
Såld: 2.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7016 TAKKRONA
Med prismor, renoverad, H70
Såld: 4.500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7006 TERRIN + FAT
Kompaniporslin, 1700-tal, L38
Såld: 8.800 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7019 Vas
Berndt Friberg, Harpälsglasyr, 1957, ljusblå, ..//
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7013 Vas
Orrefors, Ingeborg Lundin, Du 3343, H28
Såld: 500 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001
-
7005 Vas
Rörstrand, Jugend
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001 -
7046 Vitrinskåp
Haupt-stil, L90 D39 H153
Såld: 7.200 kr
SÃ¥ldes den 28 maj 2001